Türkiye’nin hassas olduğu konulardan bir tanesi de bedelli askerliktir. Nasıl olmasın, binlerce evladını şehit vermiş topraklarda bedelli askerlik mi olurmuş? Peki bunca insan hangi yüzle bedelli askerlik istemektedirler, gelin birlikte bakalım.

Şahsıma gelen epostalardan bir tanesinde askerlik görevini yapamamış birisi “Eğer 30 bin liram olsa zaten gider askerliğimi yaparım, paramı da anama bırakırım, ben yokken rahat rahat geçinsin ama ben zaten aileme bakacak param olmadığı için askere gidemiyorum” diyor. Bir başka epostada ise “Üniversiteyi okurken çalışmam da gerekiyordu, haliyle okulumu 2 yıl kadar uzattım. Bir yıl da geç kazanmıştım üniversiteyi ve mezun olduktan sonra 1 yıl kadar çalıştım. Şuanda 28 yaşındayım, askere nasıl gideyim?” demiş arkadaşım.

Bedelli askerlik dediğimiz şey aslında toplumun çok büyük bir kesiminin anladığının aksine “Parasını vereyim de askerlikten kurtulayım” demek değildir. Çoğu gencimiz için zarurettir. Artık hayata atılmak isteyen ya da çoktandır hayatın yükü altında ezilen insanların dramıdır. İnsanların neler yaşadığını teker teker anlatıp acıtasyon yapmayacağım zira yüzlerce eposta aldım ben internethaber’de ve twitter’da bedelli askerliğe verdiğim destekten ötürü.

Bir kaç sene önceki bedelli askerlikte 450 bin civarında bakaya vardı, oysa bugün 650 binlere ulaşmış durumda bu rakam. 650 bin kişiyi bir yıl içerisinde orduya katsanız, ordunun yeterli yatak sayısı olmadığı aşikar. Öyle ise bu 650 bin kişinin durumu ne olacak?

Bu adamlardan para alalım, vatani hizmetlerini bu şekilde yapsınlar demek de doğru değil, zira ailesinin geçimini sağlayamadığı için askere gidemeyen vatandaşlarımız da var. Özellikle askeri ücretle çalışan ve belli bir yaşı geçmiş insanlardan para alınması söz konusu olmamalı ki zaten o para o insanlarda olmadığı için, bu insanlar kaçak durumunda yaşamaya devam etmek zorunda kalırlar.

Bedelli askerlik ile ilgili toplumun talebi olduğunu neredeyse her akşam twitterdaki gündemden anlayabiliyoruz. 1 milyonu aşkın bedelli askerlik içerikli twit atılmış ve neredeye 200 bin farklı kullanıcı bu twitlere eşlik etmiş. Hatta bir topluluk oluşturmuşlar. Adı Bedelli Askerlik Platformu.

Bu arkadaşlarıma buradan selam gönderiyorum. Dilerim her istedikleri, gönüllerince olur..

twitter.com/umitsamimi*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***