Yakın çevrem bana ‘Vicdanın nasıl rahat ediyor, gezi eylemlerine destek vermeyince’ sorusunu sıkça sordu, izah etme gereksinimi duydum..

Üzerinden çok geçmedi, hatırlarsınız. N.Ç davası vardı. Gencecik bir genç kıza, koca koca adamlar tecavüz etmişlerdi. Tahminen bu yazıyı okuyan herkesin vicdanını sızlatır o kızcağazın başına gelenler.

Kötü her yerde kötü, suç kim işlerse işlesin suçtur benim için. Elimden ne gelir diye düşündüm. İlk olarak sosyal medyada etki ve farkındalık oluşturmam gerektiğine karar verdim ve bir etkinlik oluşturdum. On binlerce kişilik katılım oldu fakat aynı tarihte taksimde yürüyecek farklı saatte bir etkinlik daha vardı. Etkinliği onlarınki ile aynı saat olmak üzere değiştirdim.

Ben, ailemden bazıları ve dostlarım yürüyüşe gittik. Yegane amacımız vardı, N.Ç davasına adalet isteyecektik. Toplumsal farkındalık oluşturabilmek, sesimiz çıktığınca bağıracaktık ama olmadı. Bizi engellediler ama engelleyenler ne polisti, ne asker, ne devlet ne de devletin bir kurumu. Bizi engelleyenler bizzat N.Ç davası için gelen o kalabalıktı..

Ben ve çevremdekiler iktidarın değişmesini istemeyen, bir çoğumuz iktidara oy vermiş ve hiçbirimiz daha önce iktidara küfür etmemiş insanlardık. N.Ç davasında da sadece N.Ç ‘ye adalet isteyecektik. Hiç bir siyasi partiye hakaret etmek gibi bir amacımız yoktu ama oraya gelen insanların N.Ç için söyleyebilecekleri çok fazla sözleri yoktu lakin hükümete karşı edecekleri küfürleri çok önceden hazırdı, tıpkı ellerindeki pankartlarda olduğu gibi.

Hukuki bir dava olmak zorunda değil, hükümeti destekleyen biri hükümet karşısında yürüyebilir. Bunu engelleyenler genellikle iktidar sevgisi değil, karşıt durumdaki insanların tutumlarıdır.

Düşünün eylemin 3.akşamında şiddetin yükseldiği bir vakitte polis şiddetine karşı yürümek için taksime giden iktidara oy vermiş insanların,

duvarlara yazılan küfürleri okuduğunda,
atılan sloganları duyduğunda,
ya da akm’nin üzerindeki ‘Kes Sesini Tayyip’ yazan pankartın altında bulunduğunda bu insanlar kendilerini nasıl hissedeler ?

Orada eylemcilerle omuz omuza durabilirler mi?

Eylemci, senin oy verdiğin pariye küfür ederken, hakaret ederken sen nasıl onunla yan yana durabilirsin ki?

Bu yazıyı okuyan gezici arkadaşların, ama orada akp’liler vardı diyen seslerini duyar gibiyim.. Yüzde bir bile değildi onlar.

Yakılan araçlar, polise atılan taşlar diğer olaylar. Gezinin haklı ya da haksız olduğunu tartışmayacağım. Bir sebeple sen iktidardan nefret edersin, başka sebeple biri iktidarı destekler. Ne senin ona koyun deme hakkın vardır ne de onun sana çapulcu gibi hakaret içeren bir ifade kullanma hakkı vardır.

Ben, geziyi haklı bulmadığım için yine gelmeyecektim gezi parkına. Bahsettiğim gibi bir ortam olsaydı bile, tahminen yine de orada olmayacaktım ama benim yerime binlercesi tahminen sizinle birlikte olacaktı.

Konuşurken duydum çünkü, sadece dışlanmışlık yüzünden gelemeyen insanların söylediklerini. Daha önce başörtüsünden tutulup okuldan dışarı çıkarılan arkadaşım, ogün gördüğümüz zulüm bir daha tekrarlanmasın diye orda olmak istedim dedi.

Kürt kökenli bir kardeşim, biz çok dayak yedik polisten. Belki bu sefer tüm Türkiye anlar bizi diyerek desteklemek istiyordu gezide biber gazı soluyanları.

Bu yüzden;

Birlikte yürüyebileceğimiz zamanlar olmalı. Omuz omuza. Yan yana. Dimdik. Hiç görmediğin insanlarla kol kola yürüyebileceğimiz zamanlar…
Mesela polis şiddet uyguladığında.
Mesela N.Ç davasında
Mesela Kürt kardeşlerimizin demokratik hakları görmezden gelindiğinde
Mesela başörtülü diyerek ikinci sınıf insan muamelesi gören kardeşlerimiz mağdur olduğunda

birlikte omuz omuza yürüyebileceğimiz zamanlar olmalı.

Ama ilk topladığımız kalabalıkta, yanımızdakini rencide edicek ya da onu rahatsız edecek sloganlar atarsak

N.Ç ile ilgili olmayan, Gezi ile alakadar olmayan konuları gündeme getirip, asıl olanı suistimal edersek

Her kesim, kendi kalabalığında yalnız kalacaktır..

Aksi mümkün. Uzlaşmacı siyaset deniyor adına.
Bizim yaptığımız çatışmacı siyaset.
Tercih de bizim. Seçme hakkı da bizim.

Saygılarımla
Dostlukla

Ümit Samimi*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***