Beyazın tüm güzelliği, şehre varmadan gözleri kamaştırıyor. Erciyesin karı, yaz kış misafirlerine kış keyfi yaşatır ama kışın gezmenin keyfi yine de başkadır.

Mükemmel bir gün, babamla Kayseri’de buluşmamla başladı. Babam karşıladı beni havalimanında. Gülümsemesi, kış güneşi gibi parlaktı. Soğuğa karşı sıcacıktı.

Şimdi sıra kahvaltıdaydı. Kahvaltı dememe bakmayın, Kayseri’nin herhangi bir köyünde yapacağınız kahvaltı, 5 yıldızlı otellerin açık büfelerinden çok daha keyifli ve lezzetlidir. Üstelik bedavadır. Size herkes kapısını açar hem de sonuna kadar…

Kahvaltıya doğru hızla ilerlerken, pastırma satan esnafların vitrinleri çarpıyor gözüme. Her hali ile gösteriyor Kayseri, pastırmanın ana yurdu olduğunu.

Sadece pastırmalar değil, kurtuluş savaşı zamanında kadınların hizmetlerini temsilen dikilen heykelde etkileyiciydi. Kurtuluş savaşı zamanında, bu toprakların kadınları evlerinde kocalarının ve evlatlarının savaştan dönmesini beklememişler. Ekonomik, lojistik destek vermek için çalışan, savaş hizmeti amaçlı yük, silah taşıyandan tutun, hemşirelik eğitimi alıp doktorlara yardımcı olmak için sağlık ocaklarında gönüllü çalışan kadına kadar, binlerce kadın hizmet vermiş bu topraklarda…

Artık Erciyes’i gezebilmemiz için hazırdık. Erciyes’in ayrı bir yeri var Kayseri için. Deyimlere bile konu olmuş. Mesela borcunu ödemeyecek olan borçlular, alacaklılarına “Erciyesdeki karlar eridiğinde, ben de sana borcumu öderim” diyorlar.

Erciyes, uzaktan büyüleyici gözüküyor. Erciyes’e vardığınızdaysa gerçekten büyüleniyorsunuz. Yazın kahve rengi dağların arasında bembeyaz bir dağ adeta parıl parıl parıldıyor… İnsanlar binlerce kilometre ötelerden kayak yapmak için gelmişler buraya. Lüks araçlar, petrol zengini şehirlerin lüks sokaklardaki gibi çoklar.

Hazır buraya kadar gelmişken, ürgüp – peri bacalarını da gezmezsek yakışık almazdı..*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***