Vosvos ya da o zamanki adıyla Type 1; 1930’larda Nazi Almanyası’nda Adolf Hitler’in zamanın en prestijli Alman otomobil firması Porsche’nin kurucusu Ferdinant Porsche’den halkın kullanabileceği, çocuklu ailelere uygun bir otomobil yapmasını ister. Type 1 uzun süre Alman ordusu tarafından kullanıldıktan sonra, Hitler’in son rötuşlarının ardından Type 181 adı ile Alman halkına sunulur.

Volkswagen, yani tam tercümesi ile halk aracı markasına sahip olan araba kısa sürede halk tarafından benimsenir. O zamana kadar görülmemiş, kimileri tarafından çirkin olarak tanımlanan -bizce son derece sevimli-, zamanı için oldukça garip bir dizayna sahip olması, farklı ve canlı renklerde üretilmesi, teknik ve mekanik olarak araç oldukça büyük değişimler geçirse de senelerce halkın kalbinde taht kuran tasarımında hiçbir değişiklik yapılmaması, hippilik kavramı ile bir araya gelmesi ve özdeşleştirilmesi, kullanıcıların kendi dokunuşları ile arabayı kişiselleştirmesinin bir trend haline gelmesi ile birlikte Vosvos Almanya, ardından Avrupa, Amerika ve tüm dünyada en çok ilgi gören otomobil olmuştur.

Tüm bu özelliklerinin bir sonucu olarak Vosvos dünyada en çok satılan araba olma şerefine sahiptir. Ayrıca dünya üzerinde en çok oyuncağı tasarlanan model de yine Vosvos’tur.

(Fotoğraftaki Vosvos Alman ordusu tarafından kullanılan E 82 modelidir.)*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***