İnsanlar kendi geleceğini düşünecek kadar endişeli, kendinden sonraki neslin geleceğini düşünmeyecek kadar da bencildir.

Şuan gezegenimizin sıcaklığı, yüzyıl öncesine göre 3 derece daha fazla. Bir derecenin dahi ekosistemimiz için hayati değeri bulunmakta. Denizlerdeki göç, tahmin edilenden daha hızlı ve buzullara doğru.

Buzullarımız eridikçe, dünyaya doğru gelen güneş ışınlarını yansıtmak yerine denizlerimiz ve kıtalarımız sıcaklığı yansıtmak yerine emmekte. Sıcaklığın geri gönderilmesi yerine yeryüzünde tutulmakta.

Buzulların en çok bilinen özelliği güneş ışınlarını yansıtmaktır. Bunu yapabiliyor olmasının sebebi, cam şeklindeki yapısı ve rengidir.

Ben küresel ısınmayı ve iklim değişikliklerini önleyebilecek bilgiye ve güce sahip biri değilim ama zaman kazandıracak bir fikrim var.

Aslında bu fikir bana ait değil, ben sadece taklidini yapmak istiyorum. Aşağıda gördüğünüz ilk resim YERYÜZÜ CENNETİ olarak bilinen Yunanistan’In MİKANOS beldesi.

Ne kadar güzel gözüküyor öyle değil mi? Tıpkı burada olduğu gibi, tüm şehirlerimizi beyaza boyayabiliriz. Saçma mı geldi size? Beyazın yansıtıcı gücü hakkında hiçbir bilgiye sahip değilsiniz demektir öyle ise. Tamamen beyaz giyinip aynı sıcaklarda dışarı çıkmak ile beyaz ile giyindiğinizde dışarı çıkmak arasındaki farkın ne olduğunu biliyor musunuz? Birinde kıyafetleriniz sıcağı emerken, diğerinde yansıtır.

Dünya üzerinde bulunan birçok dağ ki bunlara Kayseri Erciyes en güzel örneklerden biridir, tepelerinde ve yamaçlarında karlar bulunur. Oralardan akan sular ile yöre halkları içme suyunu temin eder, çiftliklerini sular ve hayvanlarını besler. Kayseri Erciyes de dahil olmak üzere, bu dağların çoğunda artık kar kalmadı.

Peki neden karlar tepe noktalarda bulunur? Oraların soğuk olması tek neden değildir. Güneş ışığının, daha fazla ilerlemesini engelleyen bir görevi de vardır. Tepelerin beyaz olması, güneş ışınlarının daha önce yeryüzünden uzaklaştırılmasını sağlar. Aslına bakarsanız, güneş ışınları oralara daha erken ve daha yoğun varmasına rağmen, oralar hep daha soğuktur fakat bugün, Kayseri Erciyes’te yüzyıllardır yazları dahi erimeyen karlar, artık yazları bulunmamaktadır. Kilometrelerce uzaktan görünen karlar, artık civar köylerden dahi gözükmemektedir ve güneş ışınlarını yansıtması görevini üstlenen bir başka doğa aracı da bulunmamaktadır.

Tüm Türkiye’yi beyaza boyayarak, hem uluslar arası bir kültürün başlangıcını oluşturabilir hem de Türkiye’nin afsalt görüntüsünü bir nebze de olsa güzleleştirebiliriz. Üstelik küresel ısınmaya karşı bir farkındalık ve bilinç aşılayacaktır.

Fikri beğendiyseniz ve destek vermek isterseniz, http://www.umitsamimi.com/iletisim/ sayfasından benimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha soğuk ve daha güzel bir dünya için, yaşanabilir bir gelecek için küçük adımlar atmaya başlamak zorundayız.

Ümit Samimi*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***