Sosyal medyada gezerken bir iki ateist hayran sayfasına denk geldim. Büyük çoğunlukta evrim teorisine inanç var ve dini reddediyorlar. Çoğunun temeli, Richard Dawkings düşünceleri ile güçlendirilmiş Türlerin kökenine dayalı…

Buraya kadar garipseyecek, şaşıracak ya da kızacak bir durum yok ama….

Arkadaşlar, müslümanları ve diğer dinlere inananları inanılmaz şekilde küçük görüyor. Her inanan, onlara göre düşünmüyor, fikir yürütmüyor, akıl eksikliği var, aptal, geri zekalı çünkü kendinden öncekilerle aynı şeye inanıyor, aynı şekilde düşünüoyr. ‘Eski insanların düşünceleri ile geçinme’ adında suçlamaları var…

İslam hoş görü dini derler ama ateistler olarak biz hiç görmedik, hep küfür yiyoruz diyorlar..

Onlara göre hiç bir inanan, düşünerek, belirli bir mantığı kavrayarak inanmamış…. Tabi şuan benim kullandığım uslüpla da bunu dile getirmiyorlar. Aşağılayıcı, tepeden bakarak, sokak serserisi ağzıyla ifade ediyorlar düşündüklerini.

İslam dininin kendi içerisinde bir çok çelişkisi olduğu, onlara göre kesin. Akıllı adamlar ise bu çelişkileri mutlaka görebilir.

Neredeyse tüm yorumları, tüm paylaşımları hiç üşenmeden teker teker okudum. Büyük bir sabra sahip olduğumu fark ettim.

Çünkü

Hoş görü dinine inandığını söyleyen insanlar tarafınca bir çok küfre tabi tutulduğunu söyleyen insanlar, sayfalarında Din ile ilgili her türlü hakareti, alanen, arkadaşına küfür eder gibi bizlerin inandığı kutsal saydığı yaratıcıya ediyorlar. Yorumları okuduğunuz zaman, özellikle proveke etmeye çalıştığını düşünürsünüz, parayla tutuldukları bile aklınıza gelir ama iş inananların tavrına gelince, bu davranışlarına karşı hoş görü bekleyecek kadar, yüzsüzler.

Hakaret ve küfürlerinin dışında, kendi aralarında bir algı oluşturmuşlar. Mesela paint’te yapılmış bir istatislik tablosuna göre Amerikadaki bilim adamlarının %93 ‘ü ateistmiş. Çünkü zeki insanlar inanmazmış lakin bir eksiklik var, bu istatisliğin kaynağı yok. Bir dine inanmak için binlerce kanıt arayanlar, istatislik tablosuna inanırken kaynağın olmadığını fark edemiyorlar.

Kendilerini daha akıllı gören bu topluluk, bizden bu kaynağı olmayan tabloya göre dinimizden vazgeçmemizi bekliyor. Peki zeki arkadaşlarım, tam aksi bir tablo olsaydı siz ateist olmaktan vaz geçer miydiniz? Geçmezdiniz, tıpkı inananlar gibi, kendi fikirleriniz olduğu için, ne düşünüyorsanız, onlara sahip çıkardınız. Olması gereken de budur, daha başarılı bir adamın düşüncesi neden benimkinden daha mantıklı olsun ki? Kişi bilim insanı olsa bile, her konuda benden daha iyisine karar verecek diye bir kaide yoktur. Bu kendini küçük görmek, küçümsemektir ama onlar bu durumda olduklarının farkında bile değildir.

Ateizmi savunmak amacıyla bu tür sayfaları yöneten neredeyse bütün sayfa yöneticilerinin paylaştığı bir fotoğraf var. Müslüman ülkelerin çoğu fakirlik ve terör var diyorlar, öyle ise Allah müslümanların yanında değilmiş?

Sen bundan Allah’ın tuttuğu tarafı algılarsın, ben Allah’ın adaletini. Kim çalışırsa, ona verdiğini görürürüm. Üstelik diğer zengin ve barış dolu ülkeler dinsiz mi ki? Sen ateizmi savunuyordun, başka bir dini değil? Hem durum dediğin gibi bile olsa, bin sekizyüzlü yıllardan önce öyle ise hak din İslamiyet miydi? Yeni mi değişti. Gelişmişlik, din ile açıklanabilir mi?

Müslümanların düşünmediğini, beyinlerini kullanmadıklarını bu yüzden hala müslüman olduklarını ifade ediyorlar. Bana çok komik ve şımarıkca geldi. Farklı dinlerden insanlar, Kur-an’ı okuyup, akıllarına daha yatkın olduğu için islamiyeti seçebiliyor. Bu adam, okuduğu ilk kitaba insaydı farklı bir dinin mensubu olurdu. Demek ki düşünmüş, taşınmış. Bu tip insanlar arasında, üniversitelerin öğretim görevlileri de var, şarkıcısı da var türkücüsü de var. Amerikalı bir doktor, şuanda Fatih Üniversitesinde görev yapıyor. Kendisini tanırım. Kendisinden sonra yakınındaki arkadaşlarının da İslamiyeti seçtiğini söylüyor. Bu adam, Amerika da da üniversitede araştırma görevlisiydi.

Zaten, islamiyeti ve diğer dinleri zeka ile ilişkilendirmeye kalkan insanlar, elma ile armutu kıyasladığını anlayamayacak kadar düşük bir zeka seviyesine sahipler ve inanan insanlardan beklentileri, zeki gördükleri insanların inançlarını kabul edip onlar gibi olmaları. Oysa din, zeka değil vicdan meselesidir. Şimdiye dek yaşayan her insan öldüğü için, içindeki endişenin bastırılması içindir. Hak’tır ya da değildir, bunu aklınla çözmeye kalkmak abestir.

Edebiyle, adabıyla inançsızlıklarını savunmalarına sözüm yok. Tıpkı bir cami imamı gibi, inandığı ya da inanmadığı şeyleri anlatabilir ve eleştirebilirler ama olayı provakasyona döküp hakaret içerikli paylaşımlar yapmak, ve sonrasında hoş görü beklemek aptallıktır. Çünkü insanlar sadece inandıkları dinlere değil, kutsal gördüğü namusları, vatanları, bayrakları gibi konularda da hakaret uğradıklarında şiddete ve şiddetin getirdiği diğer eylemlere başvururlar. Bu sosyolojik bir tavırdır. İnançlı bir adamın ağzını bozmasını savunmuyorum, doğru da bulmuyorum ama kişi müslüman olmasa da, hristiyansa da durum aynı. Hadi bu tavrı inanılan tüm dinlerin ortak kültürü olarak algılayalım. Peki ya vatanını kutsal sayan, bayrağına canını verebilen bir ateist, bu değerlere karşı bir tehdit algıladığında tavrı ne olur? Bırakın ana avrat sövmeyi, bugün dünyanın farklı dağlarında insanlar birbirlerini nasıl öldürüyorlar. Doğru bulmadığım bir tavır ama insan yapısı budur. Reaksiyona verilen tepki bellidir. İnsan davranışlarını dinlere mal etmek, hangi akla uyar?

İslam dini için, ahlaksızların dini diyorlar ve sayfaya küfür edenlerin fotoğraflarını çekip paylaşıyorlar. İki durum var, gerçekten fotoğrafını çektikleri kişiler o küfürleri ediyor ya da kendileri tek bir profilden resmi değiştirere değiştire yazıyorlar.

Paronaya değilim ama müslüman bir camiada yaşan biri olarak, o ağırlıkta küfür eden adam görmedim. Köşe başlarını tutan sözde müslümanları bilmem, sokaktan geçen kızların ahlakı peşinde koşan, gereken ilgiyi görmeyen ahlak bekçiliği yapan din istismarcılarını bilmem ama benim içinde yetiştiğim müslüman topluluğun içerisinde ana avrat söven adam görmedim ben. Hatta cemaatler, kumaş pantolon ve aşırı sevgi ifadeleri kullanan cümleleri ile toplum tarafından mizah konusu olmuştur ama diyelim bu tavır gerçek ve müslümanlar ağızlarını tıpkı çektikleri fotoğrafta olduğu gibi bozuyorlar. Peki siz, onun bu fotoğrafını çekip kamuya açarken ahlaksızlık yapmış olmuyor musunuz?

Mesajların içeriği ne olursa olsun, özeldir. Başkasının görebileceği alana yazılmamıştır. Bir küfür bile olsa, mesaj’ın anlamı özel iletidir. Başkası ile paylaşılmaz. Bir çok demokratik ülkede suçtur ve yine bir çoğunda delil olarak kullanılmaz.

Ben müslümanım. Bununla gurur duymuyorum, mutluluk, güven ve huzur hissediyorum.

Ümit Samimi*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***