Meyvelerin Çekirdeklerini ÇÖPE ATMAYIN!

Öyle garip bir kültürel evrim geçiriyoruz ki, doğal gerçeklere sırt çevirirken, doğal olmayan her şeyi kucaklıyoruz. Özellikle geri kalmış ülkelerde, bu kültürel evrimin sonuçları çok daha garip olabiliyor.

Bunu fark eden TEMA, çok hoş bir kampanyaya imza atmakta: “Çöpe atmayın!”

Çiçekli bitkilerde “meyve” olarak bildiğimiz etli ve çekirdekli yapı, aslında tohumu içerisinde barındıran ve tohumu korumak amacıyla evrimleşmiş bir yapıdır. Biz, ağaçların kesinlikle insanlar veya diğer hayvanlar için üretmediği ve tamamen kendi üremeleri için ürettikleri bu meyveleri alır, yer ve tohumlarının toprağa ulaşmasına engel olacak şekilde, plastik torbalar içerisinde çöpe atarız.

Halbuki yediğimiz her meyvenin içerisinde, en azından 1 ağaç çıkmasını sağlayabilecek kadar tohum (döllenmiş yumurta) bulunmaktadır.

Dolayısıyla, “çevreyi kirletme” olarak düşünmeden, yediğiniz meyvelerin çekirdeklerini doğaya, toprağın üzerine savurun. Hatta daha doğaseverseniz, toprağın 10 santimetre kadar altına bu çekirdekleri gömerek, üzerlerine 1 bardak kadar su dökün. Ama ne yaparsanız yapın, MEYVE ÇEKİRDEKLERİNİ PLASTİK POŞETLERLE ÇÖPE ATMAYIN! Plastik poşet içerisindeki tohumlar toprağa ulaşamaz ve asla çimlenemezler.

Siz de doğanın geleceğine sahip çıkın. Doğa size sırt çevirmeden, siz ona yüzünüzü dönün.*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***