Sağır biri için karşısındakinin dilsiz oluşunun önemi yoktur. Aşk’ın, kusurlar karşısındaki hali budur işte.

Bir dilsiz ve bir sağırın hikayesi bu.

Biri dilsizdi, diğeri sağır. Ortak noktaları ne gözleriydi ne düşünceleri. Onlar bakışlarda birleştiler, aynı gülüşte mutluluğu yaşadılar.

Dokunmak bu dünyaya, hissetmek ise sana aittir. Duymanın ya da söyleyebilmenin ne anlamı olabilir ki, karşındaki ne hissettiğini anlamadıktan sonra..? Belki varlık sahasında yankı bulabilir ama önemli olan senin ruhuna ilişmesidir.

Sevdiğin duymayacaksa, söyleyeceklerin ifadesizliktir dedi dilsiz olan. Son sözü oldu bu ve sustu.

Sevdiğim bana seslenmeyecekse, duyduklarım gürültü olur zihnime diyerek cevap verdi sağır olan ve kapadı tüm dünyayı kendi dışına.

Şimdi sessizce anlaşıyorlar, birbirlerinden uzakta. Mesela, o şarkı çaldığında hemen anlıyor sağır olan dilsiz olanın içinden neler söylediğini ama kader işte, duyamıyor o sözleri. Zaten öyle değil midir ki kader, bir çemberin ne kadar istese de zevkten dört köşe olamayacağı.

Artık onlar için her şey, yaşlı insanlara benziyor, hepsinin ayrı hikayesi ayrı hatırası var. İkincisi çekilen filmin, albümü yapılan şarkının, gelmeyen otobüsün, yanan yemeğin, üstü açık kalan yalnızlığın …

Şimdi kalabalıklar içerisinde ikisi de kendisine yer bulamıyor çünkü biri, diğerine benzeyen kimi görse yolunu değiştiriyor. Aslında bu yaptığı da aynı yola çıkıyor. Öyle ise herkes başlangıçta yabancıdır ve sonra yine yabancılaşacaktır…

Göçmen kuşların sonbaharla birlikte gidecekleri yeri bilmesi gibi, iç güdüsel bir birliktelik. Özlem aynı, bekleyiş aynı, fikirler aynı, yaşamları aynı, yaşadıkları yer farklı. Hayalleri aynı, gerçekleştirdikleri farklı.

Bir söz, suya atılan taş gibidir. Ürettiği dalgalar bazen öylesine yayılır ki insanın içinde, kulakları sağır edebilir ve artık istediğiniz her şey, istediğiniz gibi olmayabilir.

Ve bütün bunlar, birinin sağır diğerinin dilsiz olduğu için değil birinin dışarıya sağır olmadığı ve diğerinin dışarıdakilere dilsiz kaldığı için yaşanır.

Bir sağır ve bir dilsizin hikayesi…
Ümit Samimi
Bu hikayeyi beğendiniz mi ? :


*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***