Adım adım asp.net eğitimi serimizin ilki visual Studio toolBox (araç kutusu) yardımı ile AdRotator kullanımı.

AdRotator genellikle sayfa yenilendiğinde image(resim) ya da benzeri kullanımların aynı yerde değişkenlik göstermesini sağlamak. Bir örnek ile AdRotator kullanarak basit bir reklam alanı (banner) hazırlayalım…

Projemmize Reklamlar adında bir klasör oluşturalım ve içerisine isimleri birinci ve ikinci olmak üzere, reklam alanında yayınlanmasını istediğimiz fotoğrafları ekleyelim…

Ben basit olmasını istediğim için sadece iki tane resim kullanmaktayım. Sizler bu sayıyı onlar’a çıkarabilirsiniz…

Daha sonra visual studio da projemize, reklam alanının yayınlanmasını istediğimiz yere, toolbox (visual studio projesini açtığımızda ekranın solunda karşımıza çıkan ve liste halinde web yazılım araçları bulunan kutu) ‘dan AdRotator ‘ımızı sürükle bırak metoduyla çekelim..

Sıradaki adımımız, AdRotator’ın yayınlayacağı fotoğraf ve bilgilerin tutulduğu veri kaynağını belirlemede. Ben veri kaynağı olarak XML dosyasını tercih etmekteyim. XML de basit bir şekilde resimin üzerine gelindiğinde ne yazacağını, resme tıklandığında hangi adrese yönleneceğini ve resmi hangi adresten çekeceğini gösteren bir veri kaynağı oluşturalım.

Visual Studio da projemizin üzerine sağ tıklayıp “Ad New Item” (yani yeni bir öğe ekle) yi seçelim ve projemize bir Reklamlar.xml adında bir xml oluşturalım..

Reklamlar.xml dosyamızın içeriğinde

 1. <Advertisements>
 2.   <Ad>
 3.     <ImageUrl>Reklamlar/ilk.jpg</ImageUrl>
 4.     <NavigateUrl>http://www.umitsamimi.com</NavigateUrl>
 5.     <AlternateText>Reklam Bir</AlternateText>
 6.   </Ad>
 7.   <Ad>
 8.     <ImageUrl>Reklamlar/ucuncu.jpg</ImageUrl>
 9.     <NavigateUrl>http://www.umitsamimi.com</NavigateUrl>
 10.     <AlternateText>Reklam Uc</AlternateText>
 11.   </Ad>
 12. </Advertisements>

ImageUrl tag’ı AdRotator’a resmin hangi adresten alındığını söyler
NavigateUrl AdRotator’a resme tıklandığında hangi adrese yöneleceğini söyler
AlternateText Adrotator ‘a, resmin üzerine gelindiğinde hangi yazının yazılacağını söyler…

Şimdi de AdRotator ‘ın üzerinde sağa doğru açılan ok’un üzerine tıklayıp “Choose Data Source ” seçelim.. (Bir veri kaynağı seçin diyor burada bize).

Karşımıza çıkan veri kaynaklarından (Data Sources) XML file ‘ı seçmemiz gerekemkte çünkü AdRotator ‘da yayınlanmasını istediğim resimlerin adreslerini, bilgilerini vs… tuttuğum veri kaynağı benim XML dosyası. Bu XML dosyasında, yayınlanmasını istediğim resimlerin adresleri ve diğer bilgileri bulunmakta.


Buradan da reklamlar.xml i seçip, sayfamızı yayınlayabiliriz. Reklamlar XML’i nasıl seçeceğinizi aşağıdaki resimlerde gösterdim..



Ümit Samimi
Bu anlatımı beğendiniz mi ? :






*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***