Bedelli askerlik adında bir şey çıkardılar, askerliğin zaten bir bedeli yok mu? Tamam bazıları kanıyla öderken, bazıları da parayla ödese de sonuçta askerlik bedellidir.

Kanıma dokunan durumlar var, mesela bazıları askere gitmek zorundayken diğerlerinin gitmesine gerek olmamasını sağlayan düzenleme ADALET ve kalkınma partisi tarafından hazırlandı. Şimdi hükümet yanlıları hemen 99 depremi sonrasında çıkarılan bedelli askerlik ile bugünkünü kıyas edeceklerdir. Bu bir tür refleks olsa gerek fakat kendileri de çok iyi biliyorlar ki o dönemde ülke krizin eşiğinde, maddi zorluğun zirvesinde ve deprem sonrasında imkansızlıklar içerisinde idi, peki ya bugün?

Ben size söyleyeyim bugünkü gerekçeyi, elde edilen kaynak Şehit ailelerine ve yakınlarına, gazilere ve engellilere verilecekmiş. Peki ya şehit ailesine sorsalar, “Senin oğlun askerlik yaptı, bugün bazıları para ödeyerek askerlikten muaf tutulacaklar, razı mısın?” diye….. Cevaplamama gerek yok sanırım..

Hem şehit ailelerine, gazilere ve engellilere yapılması gereken yardımı devlet 99 depremi sonrasında güncellediği %66 ‘lık benzin vergisi ile, sigaradan, içkiden aldığı yüksek orandaki vergilerle yani ÖTV + KDV ile toplamıyor mu? Deprem vergisi ile duple yol yaptıysan, bedelli askerlikten edindiğin para ile şehit ailelerinin ihtiyaçlarını gidereceksen eğer bu vergi oranları neden bu kadar yüksek hala?

Şuanda otuz yaşının üstünde ya da altında silah altında olan mehmetçiklerimizin bu bedelli askerlik kararı sonrasında karargahtaki motivasyonlarının ve içlerindedeki ruh halinin herhangi bir bedeli var mıdır …?

Bugün ben 30 yaşıma geldiğimde parasını ödeyip askerlikten muaf tutulamayacak olmama rağmen, bugünün otuz yaş ve üzerinde bulunanlar bu kanundan yararlanabiliyorlarsa ve bazıları her durumda askerlik yapmak zorundaysa bu durum adaleti temsil etmemektedir.

Adalet mi? O partinin ismi?

Ümit Samimi
Bu yazıyı beğendiniz mi ? :


*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***