Aşk hayatta olmadığından hayat bir aşk hikayesidir.

Aşk….

Kimse yaşamışmıdır ki aşk hakkında yorum yapmadan bu dünyadan ayrılsın. Herkesin bir yorumu olmuştur aşkla ilgili. Ne söylenmedik bir söz kalmıştır ne de yazılıp yorumlanmadık bir durum. Efsane aşklardan, aşkların kahramanlarına kadar ama yine de kirlenmemiştir aşk. Herkesin sürekli dilinde doladığı bir kutsaliyettir aşk bu yüzden.

Şeytan da aşık değil miydi yaratıcısına? Bütün meleklerden daha da üstündü üstelik. Ne oldu da günahkarlardan oldu? İslamiyet ve bir çok tek tanrılı din bize bu durumu iblisin içindeki kibirle açıklıyor. Ben de tahminsel ve aşksal bir yorum sunmak istiyorum.

Aşık olduğunuz kişinin size benzer bir alternatifi varolursa eğer, o alternatifin sevgilinize kötü gözükmesi için elinizden geleni yapmaz mıydınız? Tabi ki bazılarının sevgisi ne kadar yüce olursa olsun bu tür durumlarda hiçbirşey yapmamayı tercih edebilirler fakat ben genellemeler üzerinde konuyu değerlendirmekteyim. Bu kıskançlık zihniyetinde “Kim benden daha iyi ibadet edecek Allah’a ? İnsanoğlu mu? Yeryüzünde kan dökecek insanoğlu mu ?” cümlesini inceleyelim.

Kendisinin yerine tercih edilen ve yaratan tarafından daha çok sevilen insanoğlunun günaha girmesi için nitekim elinden geleni de yapmaktadır şeytan. Kıyamet gününe kadar da bu böyle devam edecektir. Marcel Proust derki, aşık olmayanlar mükemmel bir erkeğin sıradan bir kadın yüzünden niçin ızdırap çektiğini anlayamazlar. Bu cümledeki mükemmel, sıradan, kadın ve erkek öğelerini kıyaslama içerise katmadan tümlecin anlamını iblis için uyarlarsak eğer belki de şeytan üzerinde bir empati oluşturabiliriz. Niyetim, şeytanın avukatlığını yapmak ya da onu haklı çıkartmak değil. Aşkın kutsal olduğu kadar zehirliyici de olduğunu belirtmekte değil.

Allah Hz.Adem’i yaratır. Meleklerden Hz.Adem’e secde etmelerini ister. Melekler “biz seni seviyoruz, biz sana ibadet ediyoruz, senin ismini zikrediyoruz.Sana kötülük edecek, bozgunculuk çıkaracak birini mi yarattın” der. Allah “ben sizin bilmediklerinizi de bilirim” karşılığını verir. Meleklerin hepsi susar ve itaatle Hz.Adem’e secde ederler fakat iblis Allah’ın emrine karşı gelir.

Benden başka seni kimse daha çok sevip tespih edemez! İnsan mı? Oda kim?” Haliyle bu hissiyatı aşkın bir boyutu olarak örneklendiremeyiz fakat şeytanın büyüklenmesi ve isyan etmesi haricindeki ruhsal durumunu var olan aşkına bağlamak yanlış olmasa gerek?

Belli ki şeytan kendisinin üstünde Allah’a ibadet edecek kimseyi istemiyordu. Bunun bir çok sebebi olabilir ama bizi ilgilendiren kısmı aşkla ilgili olan nedendir. En büyük aşkın kendisinde kalmasını istemesi gibi fakat aşk kimseye ait değildir. İki ölümlü arasında olmadığı zamanlarda vardır. Herkes Allah’a aşık olabilir. Bir çok kız tek bir erkeğe hayranlık duyabilir. Mahallenin tüm delikanlılarının aşık olduğu pastaneci kız vardır mesala.

Bir de aşka inanmayanlar vardır. Paraya aşık olupta aşkın olmadığını iddea ederler. Büyük beyinler ve büyük insanlar aşkla uğraşmaz derler. Truva, bir çok Türk İmparatorlukları ve sayamayacağımız onca devlet aşk yüzünden talan olmadı? Onlarca savaş iki kişinin bir anlık bakışmasından sonra yapılmadı mı? Krallar, iş adamları, mafya babaları, sokak kabadayıları ve hiçbir vasfı olmasada aşkı için herşeyini feda eden onca arabesk ruhu. Belki de hepsinin tek ortak paydasıdır aşk. Hatta iblisle bile.

Sevilenin kusurlarını hoş görmeyen sevmiyor demektir der Goethe. Yaratıcı aşığı dindar birinin dini sorguladığını gördünüz mü hiç? Neden günde beş vakit namaz kılınıyor ya da neden her pazar kiliseye gitmek zorundayım diyen bir Tanrı aşığından bahsedilebilir mi? Dindar kişi dini üzerinde şüphesel herhangi bir soru sormaz ama bir ataist her dinin her kuralını tatmin olmayacak şekilde sorgular. Hatta o dine inananlardan daha da iyi bilebilir dini literatürü çünkü aşık kişi, aşkının kusurlarını göremez. Yanlış anlaşılmasın, herhangi bir dinde bir yanlış kaide olduğunu düşünmemekteyim. Üzerinde durduğum noktayı en iyi anlatacak söz, “sevgilisiyle kulübede yaşayan kişi, hayatını betimlerken kulübesini altından bir saraya benzetir”.(Holty) ifadesi olur heralde. Oranın kulübe olduğu ancak sevgilisinden mahrum kaldığında anlayabilir o aşık.

Ümit Samimi
Bu yazıyı beğendiniz mi ? :


*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***