Artık yaptığımız aktiviteleri ve bundan sonraki etkinliklerimizi bizi destekleyen arkadaşlarımıza anlatmak ve kendimizi tüm üniversiteye tanıtma vakti gelmişti. Tanışma toplantısını biraz ilerki bir tarihe almıştık. Yapacaklarımızı, yaptıklarımız olmadan anlatmak bize yakışmazdı.

Tanışma Toplantısında Yaptığım konuşma

Sayın Bölüm Başkanım, değerli hocalarım ve saygı değer arkadaşlarım, hepiniz tekrardan hoş geldiniz. Bildiğiniz üzere bu sene ACM kulübü yönetimini bizler, yani birinci sınıflar devralmıştır. Bu bizim başarımız değil, sizlerin bize olan desteği ve güvenidir. O dönemki başarımız ise, bizim sevincimizin başkasının hüznü olmayışıdır. Seçim dönemindeki güçlü rakiplerimiz bugün yakın dostlarımız olmuştur. Ben bugün ilk olarak seçim sürecinden günümüze kadar ki kulüp faaliyetlerinden bahsetmek istiyorum.

Seçimin yapıldığı ilk üç gün, bizler üst sınıflardaki ağabey ve ablalarımıza kendimizi tanıtmak yerine çalışma dolu bir yılın başlangıcını hissettirme adına konferans düzenlemekle uğraştık. Bu organizasyon bizim ACM adına ilk tecrubemiz oldu. INETA Başkanı Daron Yöndem Hocamız Silverlight ve WPF hakkında tekniksel bir sunum yaptı. Katılımcılarımızın bazılarına vista ve ofis paketleri hediye edildi. Fakat sadece vista kazananları şanslı değildi. Daron Hocamızın uğurlu ayağı bize seçimlerde oldukça yardımcı oldu.

Kulübü devraldık, bütçemizi hesapladık, akademik cetvelimizi belirledik ve kendimizi üyelerimize tanıtmak adına stantlarımızı kurduk. Artık yolumuza emin adımlarla yürüme vakti gelmişti. Hedeflerimiz çok fazla üye değildi. Bizimle beraber çalışacak arkadaşlara ihtiyacımız olduğundan, üyelik konusunda biraz daha seçici davrandık. Bugün bu kararın ne kada doğru olduğunu daha net görebilmekteyim.Tanışma günlerinin hemen ardından, bizlere seçim sürecinde en çok desteği veren birinci sınıftaki tüm arkadaşlarımız için, ders hocalarımızla ortak çalışarak iki konferans daha düzenledik. Bunlardan bir tanesi Süreçlerle Yönetim ve diğeri Araç Takip Sistemleriydi. Fakat ACM üyelerinin konferanstan daha çok ihtiyacı olduğu iki temel esas vardı. Bunlardan birisi bireysel gelişim için eğitim diğeri de tecrube ve kazanım adona staj imkanıydı.INETA ile ikna çabalarımızdan sonra, tek dönemlik (Her cumartesi olmak üzere) INETA sertifikalı kurs sözü aldık. Fakat okulumuzdaki prosedürsel bir engelden dolayı, ücretsiz verilecek bu eğitim programı şimdilik askıya alındı. Bizler bu durumu, hocalarımıza ve öğrenci temsilciliğimize bildirdik ve hala onların bize sunacağı çözümü beklemekteyiz.ACM üyelerinin ikinci temel ihtiyacı olan staj imkanı ise group period bizlere belli ölçüde sağladı fakat üyelerimiz arasında üçüncü sınıf ve dördüncü sınıf öğrencisi olmadığından bu çalışmamızı da hayata geçiremedik.

Tabi bu dönemde çalışmadığımız düşünüldü ki kulağımıza gelen bu söylentiye cevap niteliğinde bir konferans daha düzenledik. Gençsen Geleceksin konferansı. Microsoft ve Turkcell işbirliği ile gerçekleştirilen bu konferansta mobil yazılımların gelecekteki teknolojiye nasıl etkilediğinden ve tekniksel bir çok konudan bahsedildi. Tüm katılımcılarımıza mobil dünyadan sanal hayata bağlanımı için 200 MB’lık kontör hediye edildi. Bir kişi PDA kazandı.Bunların tamamını değerlendirecek olursak eğer, iki alık bir zaman zarfında gerçekleştirilmiş olması hem konsey başkanımızdan hem öğrenci temsilciliğimizden hem de hocalarımız tarafından takdirle karşılandı. Ve bunlar sadece görünen çalışmalarımızdı.Hazırlık okulundaki arkadaşlarımızın bize olan desteğine teşekkür mahiyetinde onlara haftada iki saat olmak üzere C programlama kursu açtık. Biri öğlen derse girenler için sabah saatlerinde, diğeri sabah dersi olanlar için öğleden sonra.Bu etkinlik sayesinde onların fakültemize daha rahat adapte olabileceğini düşünmekteyiz.Birinci sınıftaki arkadaşlarımıza da, bir yıl sonra alacakları ana derslerden olan JAVA dersinin eğitimini şimdiden alabilmeleri için haftaya çarşamba günü JAVA kursunu başlatmaktayız. Bu etkinliğimizin müjdesini de burdan vermiş olalımVapurdaki seyyar satıcıların hepimiz biliriz. Hazırladıkları kutudan sürekli birşeyler çıkar ve kampanyalarını bitmedi diyerek süslerler. Bende şimdi bitmedi demek istiyorumMicrosoft Dream Spark’ı üniversitemize getirdik. Yani üniversitemizdeki bütün öğrenciler Microsoft’un belli ürünlerini ücretsiz ve lisanslı olarak kullanabilecekler. Bu etkinliğimizi daha ayrıntılı olarak Bilgehan arkadaşım sizlere anlatacak.

2010-2011 Özgün Yazılım Şenliğine ev sahipliği için gerekli iletişimi kurup, söz almış bulunmaktayız. Eğer Üniversitemizle, kurumlar arasında prosedürel bir problem çıkmazsa Yazılım şenliği Üniversitemizde yapılacaktır.Son olarak, Bilgisayar Mühendisliği Kulüpler Birliği kurma amacıyla bir dernek başvurusunu, dernekler kurumuna yolladık. Bir çok üniversitenin bilişim ve bilgisayar mühendisliği kulübü de projemizi destekleme sözü vermiştir.

Ben Ümit Samimi, ACM kulübü başkan yardımcısıyım. Bizleri yakından takip edenler, çok çalıştığımız konusunda iltifat ettiklerinde, ben onlara elimizden gelen herşeyi henüz yapmaya başlamadığımızı söylüyorum. Biz, sizlerden yeterli desteği aldığımızda, elimizden gelen herşeyi yapma adına çalışmaya başlayacağız.Güç ve başarı benim değil, bizlerindir. Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim
*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***