Rich Faces; Jboss kütüphanesi tarafından geliştirilen bir JSF kütüphanesidir. Ajax desteği ile zengin görüntü imkanı sağlar ve ücretsizdir.

Peki projelerimize Rich Faces’ı nasıl ekleriz?

Projemiz üzerine sağ tıklayıp, configure sekmesinin üzerine gelip, açılan menü üzerinden Add Custum Capabilities seçiyoruz. Açılan pencerede, Jboss RichFaces 3.3 ‘ü işaretleyip Finish butonuna tıklıyoruz

Projemize Rich Faces 3.3 kütüphanesi eklenmiş oldu.

Daha önce birlikte hazırladığımız Java Rezervasyon Similasyonu’na ( http://www.umitsamimi.com/?p=132 bu adresten erişebilirsiniz) rich faces 3.3’ü birlikte ekleyelim. Sonrasında ki görüntü farklılığını incleyelim..

Rich Faces 3.3 ‘ü eklemeden önceki hali ;

Şimdi Rezervasyon Similasyonumuza, rich faces kütüphanesini ekledikten sonra, projeye uygun namespace’si eklememiz gerekmekte. Bunun için eclipse’in üst menüsünde window ‘dan show view sekmesine gelip, yana doğru açılan menü ‘den other’ı seçip açılan pencereden JBOSS Tool Web ‘i çift tıklıyoruz. Karşımıza kütüphaneler menü şeklinde eclipse’ de görünecektir. Bu menüden, Jboss RichFaces‘ı açıyoruz. Burada da sıralanmış olan listenin başındaki Jboss RichFaces taglib ‘i çift tıklayarak namespace’imizi de eklemiş oluyoruz.

Şimdi http://www.umitsamimi.com/?p=132 sayfasındaki daha önce birlikte hazırlamış olduğumuz Rezervasyon similasyonunun arayüz’ündeki (jsp sayfasındaki) <h:form> </h:form> taglari arasında kalan kodları, form taglari dahil olmak üzere <rich:panel></rich:panel>taglari arasına alalım. İçinde bulunan dataTable için de <h:dataTable> </h:dataTable> taglarini de <rich:dataTable> </rich:dataTable>olarak değiştirelim.

İşte size sayfanın yeni görüntüsü;

Bu yazıyı beğendiniz mi ? :
*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***