Giden de kalan yüzünden terketmemiş midir herşeyi” şeklinde bir söz okumuştum. Pek bereketli geldi, herkesin kaçası varmış ki kendine örnek aldı bu sözü.

Oysa esaslar vardı bizi kısıtlayan. Kimseciklere gösteremediğimiz çemberlerimiz vardı. Asla yalnız bırakamazdık ne bir gerçeği ne bir durumu ne de bir kimseyi.

Benim bildiğim affetmek büyüklüktür. Ne kadar büyük bir günahı affedebiliyorsan, o kadar büyüksündür. Öyle değil mi ki nice kadınlar ne ihanetleri affetti, ne yalanların üstüne karanlık oldu, kum gibi kötülükleri deniz gibi örttü. Sonra ailesinin de kendisininde mutluluğunu kurtarmış oldu.

Ne erkekler vardı erkekten öte erkek. Elden ayaktan düşen karısıyla yaşlanmaktan mutluluk duyan, omzu dağlardan geniş duran. Ne yiğitti ki onlar, çıkan dedikodularda önce hanımını dinleyen, sonrasında kimseyi duymayan.
Oysa neler söylenmişti hayat arkadaşı hakkında. Ne büyüler yapılmıştı ki …

Ben ne arkadaşlıklar gördüm, gözü kara içi tertemiz. Bırakıp gitmek mi? Allah korusun … Gerekirse gidenin peşinden giden arkadaşlıklardı onlar. Zor zamanlar geçirmekten daha zor gelir zor zamanlardan korkanlara “kalmak ve zor zamanları paylaşmak” ve bu yüzden gitmenin zorluğundan bahsederler.. Ne zor iştir ki gitmek onlar için, biraz daha zor olsa kalacaklardı sanki..

Gitmek kaçmak gibidir ama kendinden kaçmak. Kendileştiremediğin dostluktan, sevgiden, hayattan kaçmak ..
Gitmek, arkandakini sensizliğe mahkum etmek değildir. Arkandakine buraya kadar deyip artık ben yokum demektir.
Gitmek zordur hakikaten, kalanın ahını almak hiç de kolay değildir çünkü..

Gitmek bir dosta, ben aslında senin dostun değildim demektir ama ap açık söylenmez böyle şeyler..

Gitmek, kalmak gibidir de bunu anlamak için önce gitmek gerekir.

Bu “AH’ın” bir nazarı yoksa kat-ı makbulde, dilerim ki giden de kalanda Cennette buluşsun

Bu yazıyı beğendiniz mi ? :


*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN ** ***

*** *** KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNNUTMAYIN *** ***